Kvadráty: 7069
  Nálezy podle období  
Araneidae 0-19001901-19501951-20002001+
Gibbaranea ullrichi (Hahn, 1835) Kriticky ohrožený

Gibbaranea ullrichi (Hahn, 1835)

České jménokřižák Ullrichův
Stupeň ohroženíKriticky ohrožený
Nálezy1 nálezů, 1 kvadrátů
První nález 2023, K. Rückl, Rückl 2023
Poslední nález 2023 , Kryštof Rückl
Areál rozšířeníPalaearctic - E-T [Pan.]
Fytogeografická oblast
Thermo
Západní část českého Termofytika a celé moravské Termofytikum. Oblast extrazonální teplomilné vegetace a květeny v rámci temperátního pásma, kde převládají nelesní společenstva.
Původnost stanovišť
climax (Preference: Nízká)
Klimaxová stanoviště, která jsou minimálně narušena činností člověka: původní horská stanoviště, původní a přirozené lesy, mokřady, rašeliniště, skalní stepi a lesostepi, váté písky, kamenité sutě, skály apod.
Vlhkost stanovišť-
Stratum-
Osvětlení stanovišť-
Hojnost výskytu
very rare
Velmi vzácný. Druh vyskytující se na velmi malém počtu mapových polí. Výskyt je obvykle vázán na jediné pohoří či na unikátní stanoviště. I počet získaných jedinců je většinou velmi malý.
Nadm. výška200-200

Literatura

 © Ondřej Machač
Pavoukovci České republiky; Pavučenka prstohlavá Dactylopisthes digiticeps (Simon, 1881) nalezena na území Česka; Křižák Gibbaranea ullrichi v Česku – jehla v kupce sena nalezena!; V čem tkví nenápadnost křižáka nenápadného?; Jak je to s výskytem křižáka trojlaločného (Cyclosa oculata) v Česku; Rodinný dům a pavouci (a sekáči); Vzácný nález v údolí řeky Bíliny v Krušných horách; Pozoruhodný nález populace slíďáka Pardosa morosa na Vysočině; Nečekané setkání; Pavouci, kteří mají (nejen) na růžích ustláno; Jedna pavučenka s očima, druhá bez očí (skoro); Mezinárodní arachnologická konference v Montevideu; Dvě červnové arachnoexkurze v Praze; Česká bibliografie; Inventarizační průzkumy 2022; Pokyny pro autory

The article provides information about the first record of Gibbaranea ullrichi (Hahn, 1835) in Czechia. An adult female was caught by sweeping on 23 April 2023 at the Váté písky national nature monument. This rare species can be easily distinguished from Gibbaranea bituberculata by the direction of the tubercles on opisthosoma sharply upwards and slightly backwards. The guanin spot in the front of opisthosoma is large. The biology of the species seems to be similar to Gibbaranea bituberculata. Adults of Gibbaranea ullrichi appear already in early spring. An adult female can be caught from April to June. Due to the low frequency of records and the life to warm sandy areas, we classify this species as critically endangered in Czechia.

Fotografie

Statistiky

Dle měsíce v roce


Dle nadmořské výšky


Dle metody sběru (1 použitých nálezů)
Gibbaranea ullrichi (Hahn, 1835) CRSamciSamiceMláďataNálezy
Smyk0101
 SamciSamiceMláďataNálezy

Dle biotopu (1 použitých nálezů)
Gibbaranea ullrichi (Hahn, 1835) CRSamciSamiceMláďataNálezy
Travnaté stepi0101
 SamciSamiceMláďataNálezy