Records by time  
Lycosidae 0-19001901-19501951-20002001+
Arctosa perita (Latreille, 1799) Strongly endangered 12× 34× 47×

Arctosa perita (Latreille, 1799)

Czech nameslíďák písečný
Threat levelStrongly endangered
Records47 nálezů, 20 kvadrátů
First record 1873, A. Palliardi, Nosek 1895
Last record 2021 , Radek Šich, Kryštof Rückl
DescriptionSlíďák vázaný na poslední zbytky vátých písků v Polabí, na Třeboňsku a na Hodonínsku. Výjimečně je schopen kolonizovat i deponie sypkých odpadních produktů z průmyslu (např. vyschlé odkaliště u Chvaletic).
Distribution areaEuropean (Af.) (Az.
Phytogeographic area
Meso (Preference: Vysoká)
Mezofytikum. Oblast zonální vegetace a květeny temperátního pásma, tedy oblast opadavých listnatých lesů. Značnou část této oblasti zaujímají dnes pole a louky. Sem je přiřazena i východní část českého Termofytika.
Thermo (Preference: Nízká)
Západní část českého Termofytika a celé moravské Termofytikum. Oblast extrazonální teplomilné vegetace a květeny v rámci temperátního pásma, kde převládají nelesní společenstva.
Původnost stanovišť
climax (Preference: Vysoká)
Klimaxová stanoviště, která jsou minimálně narušena činností člověka: původní horská stanoviště, původní a přirozené lesy, mokřady, rašeliniště, skalní stepi a lesostepi, váté písky, kamenité sutě, skály apod.
Humidity
very dry
Velmi suchá. Písčiny, skalní stepi, osluněné povrchy skal a kamenitých sutí.
Stratum
Ground layer (Preference: Vysoká)
Půdní povrch. Půdní povrch, prostory pod kameny, prostory v detritu a mechu.
Osvětlení stanovišť
open
Většinou bez vegetace či s nízkou vegetací, kde osvětlení zasahuje až k půdnímu povrchu: holé skály a sutě, štěrkové lavice, stěny budov, písčiny, skalní stepi, kosené louky, pole, vřesoviště, stanoviště nad horní hranicí lesa, rašeliniště.
Hojnost výskytu
rare
Vzácný. Druh vyskytující se na malém počtu mapových polí, většinou pouze v omezené oblasti. Vzácné jsou například druhy vyskytující se pouze v horských oblastech nebo druhy žijící pouze v nejteplejších oblastech České republiky
Altitude150-500

Bibliography

 © Ondřej Machač
Pavouci České republiky; Steatoda nobilis – černý pasažér přistižen v ČR; Dolomedes; Proč si myslím, že to je Palliduphantes pillichi (Kulczyński, 1915) (aneb hozená rukavice nebo ručník); Nález snovačky kuželové Achaeridion conigerum (Simon, 1914) v Krušných horách; Poznámka k článku Snovačka půdní (Steatoda triangulosa) ve volné přírodě v ČR; Třesavka jižní (Holocnemus pluchei) – poznámky z předvánočního úklidu v Brně: Překvapivý nález; Pavouci (Araneae) bývalé pískovny v Komořanech v Praze; Žluté misky – méně obvyklá metoda odchytu pavouků; Hrabalky (Pompilidae) – specialisté na lov pavouků V: rod Episyron; Krátké ohlédnutí za zářijovou exkurzí na Radotínských skalách; Slovenská arachnologická konference ve Východné; 117. Arachnologický seminář v Plzni; Česká bibliografie; Britská bibliografie - The Newsletter 145; Nové knihy; Pokyny pro autory

Gallery

Statistics

By month


By altitude


By collecting method (47 used records)
Arctosa perita (Latreille, 1799) ENMalesFemalesJuvenilesRecords
Neurčeno02107
Fotografie1001
Individuální sběr11519
Zemní past5010326
Žlutá miska1102
Smyk1102
 MalesFemalesJuvenilesRecords

By biotope (47 used records)
Arctosa perita (Latreille, 1799) ENMalesFemalesJuvenilesRecords
Neurčeno51121032
Těžebny písku a jiných nezpevněných hornin8217
Písčiny5437
Haldy a výsypky0101
 MalesFemalesJuvenilesRecords